Barcode: 8710438108002
Frites Côté Resto
by McCain
Labels
vegetarian
no preservatives
vegan
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
made in the eu
no peanuts
nutriscore
nutriscore grade a
triman
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 148.0 kcal |
| Fat | 4.0 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 23.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 4.0 g |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Pommes de terre (91,5 %), enrobage (4,5 % : farine de _blé_, farine de riz, amidon de maïs, dextrine de pommes de terre, sel, curcuma, colorant (extrait de paprika)), huile de tournesol,
Allergens
gluten
Additives
e1400
e160c
Related Products in Frozen Foods
Pizza N°11 - Chèvre, Miel, Noix
Picard
D NOVA 4 Eco-Score A
Paniers de noix de Saint-Jacques
picard
D NOVA 4
Gyoza crevettes
Ajinomoto
C NOVA 4
Spring Green Orzo
Planty
A NOVA 4
Riz a la thailandaise
Picard
B NOVA 3
Sfoglitina Gusto Speciale
Pan
D NOVA 4
Cannelloni ricotta, épinards
Picard
C NOVA 4 Eco-Score C
Classic Cheddar Mini Pierogies
Mrs. T's
C NOVA 4
Queen Margherita
Freda
D NOVA 3 Eco-Score B
Jumbo Fries
Chef de Pomme,Clarebout Potatoes NV
B NOVA 4 Eco-Score A
Boneless, Skinless Chicken Breast Tenderloins
Good & Gather
A NOVA 4
POP'N CHICKEN & POTATO WHEELS
Michelina's
C NOVA 4