Barcode: 3537580705294
Fromage Fondu Nature
by Hénaff
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
produced in brittany
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 285.0 kcal |
| Fat | 27.0 g |
| of which saturated | 22.0 g |
| Carbohydrates | 2.3 g |
| of which sugars | 2.2 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 8.1 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Fromage, crème, eau, , protéines de lait, poudre de lithothamne, épaississants : E509, E407, E410, sel, sels de fonte : E341, E452, E339.
Allergens
milk
Additives
e339
e341
e407
e410
e452
e509
Related Products in Dairies
Fromage extra demi-vieux
Beemster, Colruyt
E NOVA 4
Feta 43+
Albert Heiijn
D NOVA 3
Yaourt nature
La Laitière
NOVA 1
Mimolette française
isigny ste mere
E NOVA 4
bush honey and vanilla yogurt
Paris Creek Farms
B NOVA 3
Beurre demi sel
Bridel
E NOVA 4
Bio Joghurt mild
Naturkost Elkershausen
B
OIKOS REMIX
A NOVA 4
Skyr Icelandic Style Yoghurt Mango & Papaya
Graham's
A NOVA 4
Bio Fettarmer Joghurz Mild
Lidl
B NOVA 1
Coconut 2% Icelandic Style Lowfat Yogurt, Coconut
A NOVA 4
Emmental français
DANONE
C NOVA 3