Barcode: 8480017006646
Fromage fondu tranches
by Dia
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
green dot
Available in
france, spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 12.4 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.8 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Lait concentré écrémé, fromage, beurre, protéines de lait, amidon modifié, sel de fonte (E-452i, E-339ii, E-339iii, E-450i, E-331iii), sel, épaississants (E-407, E-415, E-508) et conservateur (E-200),
Allergens
milk
Additives
e14xx
e200
e331
e331iii
e339
e339ii
e339iii
e407
e415
e450
e450i
e452
e452i
e508
Related Products in Dairies
Saxonshires
D NOVA 4
Unsalted Butter
Land O'Lakes
E
Butter salted
Land O Lakes
E NOVA 2
Scottish cheddar cheese
Coombe Castle Internat'L. Ltd.
D NOVA 3
Organic String Cheese
Trader Joe's
D NOVA 3
BUTTER SALTED HALF STICKS
LAND O LAKES
E NOVA 2
Skyr Danone
Danone
A NOVA 1
Biryani Seasoning
M&S, Marks & Spencer
D NOVA 1
Unsalted Sweet Butter Sticks
Land O Lakes, Land O'Lakes Inc.
NOVA 4
Half Sticks Butter
Land O'Lakes
E NOVA 2
British Extra Thick Double Cream
Marks & Spencer
D NOVA 1
Coombe Castle, Blue Stilton, Creamy Blue Cheese With A Tangy Bite
Coombe Castle Internat'L. Ltd.
D NOVA 3