Barcode: 3596710484447
Fromage râpé
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade d
Categories
Available in
france, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 370.0 kcal |
| Fat | 29.0 g |
| of which saturated | 20.0 g |
| Carbohydrates | 2.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 25.0 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Fromages à pâte pressée non cuite 59% : LAIT de vache pasteurisé (origine : UK ou UE ), sel, ferments lactiques, coagulant microbien, colorant : norbixine de rocou. Emmental (fromage à pâte pressée cuite) 39% : LAIT de vache pasteurisé (origine: UE), sel, ferments lactiques, coagulant microbien. Antimottant : fécule de pomme de terre 2% maximum.
Allergens
milk
Additives
e160b
e160bii
Related Products in Dairies
Whole Milk 3,8%
Lactantia
B NOVA 1
Original Thick Cheddar Style Slices
Black Diamond
E NOVA 4
Cheestrings Ficello
Black Diamond
NOVA 4
Pizza Mozzarella Light Cheese - Fromage Léger
Galbani
D NOVA 3
Extra Old Cheddar Cheese
Balderson
NOVA 3
P’tit Québec Mozzarellaaaaah!
P'tit Québec
D NOVA 4
Fat Free Cheddar Style Slices
Black Diamond
D NOVA 4
Mozzarella - Fromage
Black Diamond
C NOVA 3
Cheestrings
D NOVA 3
Fromage mozzarella
Galbani
D NOVA 3
Cheestrings Ficello Marble
Black Diamond
D NOVA 4
Havarti Cheese
Black Diamond
D NOVA 4