Barcode: 0032251144677
Fruit Centered Sandwich Cookies
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 1,460.0 kcal |
| Fat | 64.3 g |
| of which saturated | 36.7 g |
| Carbohydrates | 211.0 g |
| of which sugars | 110.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 9.2 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
ENRICHED FLOUR (WHEAT FLOUR, NIACIN, REDUCED IRON, THIAMINE MONONITRATE, RIBOFLAVIN, FOLIC ACID), SUGAR, VEGETABLE SHORTENING (CANOLA, PALM OIL AND PALM KERNEL OILS), STRAWBERRY FILLING (INVERT SUGAR, SUGAR, CORN SYRUP, SORBITOL, STRAWBERRY JUICE CONCENTR
Allergens
eggs
milk
Additives
e420
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Undefined
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4