Barcode: 0022000017666
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 409.0 kcal |
| Fat | 8.5 g |
| of which saturated | 8.5 g |
| Carbohydrates | 83.5 g |
| of which sugars | 56.2 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Made of: corn syrup, sugar, hydrogenated palm kernel oil; less than 2% of: citric acid, tapioca dextrin, gelatin, natural and artificial flavors, apple juice from concentrate, modified corn starch, ascorbic acid (vitamin c), colors (red 40, yellow 6, blue 2, blue 1).
Additives
e110
e129
e132
e133
e1400
e330
e428
Related Products in Snacks
Milkybar mixups
Nestlé
E NOVA 4
3 Sausage Rolls
Quorn
D NOVA 4
Garlic and herb bites
Quorn
C NOVA 4
Mature cheddar and Red onion flavour hand cooked crisps
One Stop
C NOVA 4
Ginger Biscuits
grandma wild's
E NOVA 4
Crunchy Coleslaw
Delphi
NOVA 4
Soreen Malt Loaf Bar
D NOVA 4
CLASIC CORNISH CREAM SHORTBREAD
Rodda's
E NOVA 3
Chocolate Chip & Orange Biscuits Oaty Biscuits
Grandma Wild's
NOVA 4
Oaty Biscuits
Grandma Wild’s
E NOVA 4
Popcorn sweet & salted
D
Chocolate Chip Chunk
Biscuits cookies
E NOVA 4