Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 350.0 kcal |
| Fat | 2.0 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 7.0 g |
| of which sugars | — |
| Fiber | 4.0 g |
| Proteins | 5.8 g |
| Salt | — |
Ingredients
Ingredientes: Cornmeal (produced from transgenic corn, gene donor species: Bacillus thuringiensis, Agrobacterium tumefaciens. Streptomyces viridochromogenes and Zea mays), iron and folic acid.-Fubá (produzido a partir de milho transgênico, espécies doadoras dos genes: Bacillus thuringiensis, Agrobacterium tumefaciens, Streptomyces viridochromogenes e Zea mays), ferro e ácido fólico. CONTAINS GLUTEN-CONTÉM GLÚTEN ALLERGENS: MAY CONTAIN WHEAT, SOY, OATS, RYE, BARLEY, PEANUTS, EGGS AND MILK. - ALERGÊNICOS: PODE CONTER TRIGO, SOJA, AVEIA, CENTEIC, CEVADA, AMENDOIM, OVOS E LEITE. (*) Enriching flour with iron and folic acid is a strategy to combat alformation in babies during pregnancy and anemia. This product is enriched with 4mg to 9mg of iron/100g and 1400g to 220μg of folic cid/100g. - O enriquecimento de farinhas com ferro e ácido fólico é uma Ed O. Este produt da má formação de bebês durante a gestação e
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
White Crisp 180g
Hamburger Buns
London Bakery
Huile d'olive biologique Agia Triada
Agia Triada
Krisprolls wholegrain
Erdnussflips
Gut & Günstig
Flax seeds bread
REEF
huile d'olive vierges extra
avia triada
Fusilli
Doha Pasta
Peanuts salted with skin
EATISTAAN
Tartines croustillantes riches en fibres de seigle et de son de blé
wasa
Pate de fruits d'Auvergne
Multigrain Cakes eatco
Family Harvest