Barcode: 0705772240059
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 395.0 kcal |
| Fat | 10.5 g |
| of which saturated | 6.6 g |
| Carbohydrates | 76.3 g |
| of which sugars | 71.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 2.6 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Sugar, cream, butter, chocolate, corn syrup, cocoa, potassium sorbate (preservative), salt, vanilla, soy lecithin (emulsifier).
Additives
e202
e322
e322i
Related Products in Snacks
Marshmallows vegan
Aldi, Sweet-Land, Vidal Deutschland
E NOVA 4
Fruit flavored snacks
Lunch buddies
D NOVA 4
Frittierter Mais - Käse
Aldi, BLM, Tesoros del Sur
C NOVA 4
Sour-Fruit-Mix vegan
Aldi, Sweet-Land, Vidal Deutschland
E NOVA 4
Premium-Trüffelpralinen ohne Alkohol
Aldi, Moser Roth, Wiebold
E
Trüffel-Eier Orangenlikör
Aldi,Osterphantasie,Schluckwerder
E NOVA 4
Dolphys
snackfun
D NOVA 4
Mini-Madeleines Classic
Meine Kuchenwelt
E NOVA 4
Fruit-Bites vegan
Aldi, Sweet-Land, Vidal Deutschland
E NOVA 4
Trüffel-Eier Marc de Champagne
Aldi,Osterphantasie,Schluckwerder
E NOVA 4
Frittierter Mais - Chili
Aldi, BLM, Tesoros del Sur
C NOVA 4
Premium Trüffel
E NOVA 4