Barcode: 0070203045955
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 405.0 kcal |
| Fat | 16.2 g |
| of which saturated | 8.1 g |
| Carbohydrates | 62.2 g |
| of which sugars | 51.4 g |
| Fiber | 2.7 g |
| Proteins | 2.7 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Sugar, dark chocolate [chocolate liquor, sugar, cocoa butter, soy lecithin-emulsifier, natural flavor], corn syrup, chocolate liquor, chocolate coating [sugar, partially hydrogenated palm/palm kernel oils, dutched cocoa, nonfat dry milk, dried whey, soy lecithin-emulsifier, salt, artificial flavor], palm/palm kernel oil, contains less than 1%: milk solids [cream, milkfat, whey solids, nonfat dry milk], salt, invertase, artificial flavor, dried egg whites, coconut oil.
Allergens
milk
Additives
e1103
Related Products in Snacks
La estrella, whole wheat toasts
La Estrella
D NOVA 4
Pork rinds
D NOVA 3
Filled with chewy tootsie roll
Tootsie
E NOVA 4
La estrella, crackers
La Estrella
D NOVA 3
Galletas Maria Cookies
Gilda Industries Inc.
D NOVA 4
Hot with a hint of chili gum pops
E NOVA 4
Candy
Tootsie
E NOVA 4
Caramel Apple Pops
Tootsie
E NOVA 4
Tootsie roll, midgees candy
Tootsie
E NOVA 4
Hot with a hint of chili pops
E NOVA 4
Fruit chews assorted fruit rolls
Tootsie, Tootsie Roll Industries Inc.
C NOVA 4
Gilda, regular biscuttes toasted bread
Gilda
A NOVA 4