Barcode: 0805993000613
Ghost Pepper Curry
by Mr. Kook's
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 81.0 kcal |
| Fat | 4.8 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 11.3 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Fiber | 1.6 g |
| Proteins | 1.6 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
Water, crushed tomato, ginger puree, mixed spices, expeller pressed canola oil, garlic puree, onion, corn starch, salt, vinegar, ghost pepper, citric acid, cilantro leaves, bell pepper, tamarind powder, curry leaves.
Additives
e330
Related Products in Condiments
Vegetable dips and spreads, vegetable
E NOVA 4
Smoky chipotle salsa
A NOVA 3
Tomato And Onion Sauce
Del Sur
A NOVA 3
Green Gourmet Salsa
It's The Famous!
C NOVA 4
Medium poblano salsa
A NOVA 3
Original hummus
C NOVA 4
Hatch chile guacamole
C NOVA 3
Organic Pizza Sauce
Nash Brothers Trading Company
B NOVA 3
Vinegar, Red Wine
Casa Di Oliva
NOVA 2
Organic salsa, black bean & corn
Nash Brothers
A NOVA 3
Guacamole
A NOVA 3
Mild fresh garden style salsa
A NOVA 3