Barcode: 0741643009530
Ghost pepper snack sticks
by Lowes Foods
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 250.0 kcal |
| Fat | 17.9 g |
| of which saturated | 7.1 g |
| Carbohydrates | 3.6 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 17.9 g |
| Salt | 1.9 g |
Ingredients
Pork, beef, water, dextrose, salt, spices, sugar, corn syrup solids, ghost peppers, habanero peppers, paprika, garlic, sodium erythorbate, lactic acid starter culture, sodium nitrite. stuffed in colored beef collagen casing (fd&c red #3). sprayed with potassium sorbate to preserve quality.
Additives
e127
e250
e316
Related Products in Snacks
Mousse au Chocolat Schoko-Trüffel
J.D.Gross
E NOVA 4
Brochettes de porc au paprika
Sol & Mar
D NOVA 4
Surtido de turron
Sol & Mar
E NOVA 4
Artesanas con pipas
Sol&Mar
D NOVA 4
Milk chocolate
Lidl
E NOVA 4
Palmeritas
Sol&Mar, sol-mar
E NOVA 4
Toffee Selection
Emotionali
E NOVA 4
Chips à la crevette
Crusti Croc, Lidl
E NOVA 3
Torta Impérial Turron
Lidl, Sol & Mar, Supersol
D NOVA 3
Mousse Au Chocolat Noir Pistache
J.D. Gross, Lidl
E NOVA 4
Churros
sol&mar
C NOVA 3
Ensaimadas
Sol & Mar, sol&mar
E NOVA 4