Barcode: 0030034932565
Giant Eagle Original Hummus
by Giant Eagle
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 285.7 kcal |
| Fat | 21.4 g |
| of which saturated | 1.8 g |
| Carbohydrates | 17.9 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
chickpeas, water, salt, vegetable oil, canola oil, olive oil, water, tahini, sesame seeds, garlic, citric acid, granulated garlic, salt, sodium benzoate, potassium sorbate
Additives
e202
e211
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Pizzocheri
Farabella
A NOVA 1
Pain de seigle entier aux graines de lin et de chia
B NOVA 3
Granri
Mozzarisella
NOVA 4
Kasvirasvavalmiste Viip
Frescolat, Verys
E NOVA 4
Germoglio di riso integrale
Frescolat, Verys
D NOVA 4
MOZZARISELLA EN LONCHAS CON ALBAHACA
Frescolat, MozzaRisella
E NOVA 4
Gusto chedar
Frescolat, Verys
E NOVA 4
Peperoni Secchi
Pennella
NOVA 1
Erbochicco
Frescolat, Verys
D NOVA 4
scamorza fumé vegetale
Frescolat, Verys
E NOVA 4
Sagnette pasta gluten free
Farabella
B NOVA 1
Farabella Gnocchi
Farabella
C