Barcode: 4009900550321
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 395.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 2.0 g |
| Carbohydrates | 90.0 g |
| of which sugars | 77.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
SUGAR, GLUCOSE SYRUP, INVERT SUGAR SYRUP, PALM FAT, ACIDS (MALIC ACID, CITRIC ACID), DEXTRIN, FLAVOURINGS, MALTODEXTRIN, MODIFIED STARCH, COLOURS (E162, E63, E170, E100, E160a, E132, E133), ACIDITY REGULATORS (TRISODIUM CITRATE, SODIUM TRIPOLYPHOSPHATE), GELLING AGENT (PECTINS), GLAZING AGENT (CARNAUBA WAX), EMULSIFIER (SUNFLOWER LECITHIN).
Additives
e100
e132
e133
e1400
e14xx
e160a
e162
e170
e296
e322
e322i
e330
e331
e331iii
e440
e452
e452vi
e903
Related Products in Snacks
Charms, blow pop, bubble gum filled pops, assorted bubble gum
Charms
E NOVA 4
Charms, minipops lollipops
E NOVA 4
Blow pop assorted bubble gum filled pops
Charms
E NOVA 4
Assorted bubble gum filled pops
Charms
E NOVA 4
Blow Pop, Bubble Gum Filled Pops
Charms Company
E NOVA 4
Charms, blow pop, assorted bubble gum
Charms, Charms Company
E NOVA 4
Blow Pops
E NOVA 4
Blow pop
E NOVA 4
Blow pop creepy treats, blow pop
E NOVA 4
Charms, blow pop, assorted bubble gum filled pops
Charms, Charms Company
E NOVA 4
Charms, blow pop, bubble gum filled pops, cherry
Charms
E NOVA 4
Mini pops candy lollipops peanut gluten free
Charms
E NOVA 4