Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 99.0 kcal |
| Fat | 2.8 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 13.7 g |
| of which sugars | 3.2 g |
| Fiber | 2.1 g |
| Proteins | 5.6 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Vegetable blend (green beans, fire roasted zucchini, yellow zucchini, roasted red bell peppers), quinoa barley blend (barley, cooked red quinoa [water, red quinoa], turmeric), sauce (water, honey, roasted red bell pepper puree [red bell peppers], flax seed, roasted garlic, cornstarch, ginger puree [ginger, water], salt, lemon juice concentrate, garlic powder, onion powder, spices), fully cooked grilled chicken breast strips boneless skinless (boneless skinless chicken breast, water, contains 2% or less of the following: salt, native food starch [tapioca and rice], oat fiber, chicken stock, rosemary extractives, sugar), roasted cashews (cashews, oleic sunflower oil).
Allergens
Related Products in Frozen Foods
Makkaroni Auflauf
Prima Menü Vertriebs GmbH &Co. KG, Rewe, ja!
Bistro Baguette a la Provence
Dr. Oetker
Pizza Ziegenkäse
Rewe,Rewe Beste Wahl,Freiberger Lebensmittel
Nasi Goreng
Frosta
Pizza Ton(no) Vegan
Rewe Beste Wahl, Rewe Beste Wahl Vegan
Primo 5 brochettes
Spa
Asia Style Chicken
Frosta
Pizza Parlanno
Trader Giotto's
Bistro Baguette Champignon
Dr. Oetker
Signature Four Cheese Pizza
Lean Cuisine
Ristorante Pizza Diavola
Dr. Oetker Norge AS
Königsberger Klopse
Mein Menü