Barcode: 0049000047134
Grape sports drink
by Powerade
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 23.7 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 5.9 g |
| of which sugars | 5.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
PRODONE HYDROCHLORIDE, CYANOCOBALAMIN), RED 40, BLUE 1, CALCIUM MATER, HIGH FRUCTOSE CORN SYRUP, LESS THAN 0.5% OF: CITRIC ACID, NATURAL NO ARTIFICIAL FLAVORS, ELECTROLYTES (SALT, MONO-POTASSIUM PHOSPHATE, NUGHESIUM AND CALCIUM CHLORIDES), VITAMINS B3, B6, B12 (NIACINAMIDE, ONE HYDROCHLORIDE CYANOCOBALAMIN), RED 40, BLUE 1, CALCIOM S0DUM EDTA (TO PROTECT COLOR).p
Additives
e129
e133
e330
e340
e340i
Related Products in Sports Drink
Go Electrolyte
Science In Sport
D NOVA 4
Maximus lime
Maximus
C NOVA 4
Oreilletes
BodyArmor
D NOVA 4
locozade sport blue force
Tesco
A NOVA 4
Gatorade zero sugar lemon lime
Gatorade
A NOVA 4
ELECTROLYTE DRINK - CITRUS FLAVOURED
Gatorade
B
Electrolit ZERO Strawberry Banana
Electrolit
A NOVA 4
Zero Sugar Energy caffeine
Aqua viva
A NOVA 4
Electrolyte water
A NOVA 4
Lucozade Energy Orange
B NOVA 4
Lucozade energy zero
Lucozade
A NOVA 4
Aquarus 動元素運動飲料
Coca-Cola
B NOVA 4