Barcode: 0070896744937
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 343.0 kcal |
| Fat | 2.9 g |
| of which saturated | 1.4 g |
| Carbohydrates | 77.1 g |
| of which sugars | 74.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Confectioners' sugar (sugar, corn starch), sugar, water, corn syrup, palm oil, titanium dioxide (color), gum arabic, soy lecithin, fd&c yellow #5, gum tragacanth, sodium benzoate (preservative), potassium sorbate (preservative), artificial flavor, mono and diglycerides, citric acid, fd&c blue #1, fd&c blue #2, fd&c blue #2 lake, fd&c red #40 lake, fd&c yellow #6 lake.
Additives
e102
e110
e129
e132
e133
e171
e202
e211
e322
e322i
e330
e413
e414
e471
Related Products in Baking Decorations
Cacao
Wawel
D NOVA 1
Dulce De Leche
Annabella
E NOVA 1
De ruijter, fruit sprinkles
De Ruijter
E NOVA 3
Cajeta
D NOVA 4
Edible chocolate candle
xoc & chic
E NOVA 4
Cocoa Powder
Droste
C NOVA 1
Kiwi Topping
Felchlin
D NOVA 4
Chocolate Flakes Dark
De Ruijter, Heinz
E NOVA 4
Chamoy candy pulp with chile for fruits & snacks
C NOVA 4
Dark Chocolate Flakes
Koninklijke De Ruijter B.V.
E NOVA 4
Baltas glajus
Dr. Oetker
E NOVA 4
Milk caramel spread
E NOVA 4