Barcode: 0085239020623
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 455.0 kcal |
| Fat | 18.2 g |
| of which saturated | 9.1 g |
| Carbohydrates | 72.7 g |
| of which sugars | 27.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.6 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Enriched bleached wheat flour (flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), sugar, palm oil, contains 2% or less of: natural and artificial flavors, salt, leavening (ammonium bicarbonate, baking soda), annatto (color), blue 1, blue 1 lake, blue 2, blue 2 lake, red 3, red 40, red 40 lake, yellow 5, yellow 5 lake, yellow 6, yellow 6 lake, soy lecithin, whey, confectioner's glaze, eggs, carnauba wax, corn syrup.
Allergens
eggs
milk
Additives
e102
e110
e127
e129
e132
e133
e160b
e322
e322i
e500
e500ii
e503
e503ii
e903
Related Products in Snacks
Activated superfood popcorn, cinnamon twist
D NOVA 3
Thorntons, celebration bottle
Thorntons, Lbb Imports Llc
NOVA 4
Thorntons, milk chocolate pieces
Thorntons, Lbb Imports Llc
NOVA 4
Activated superfood popcorn
D NOVA 4
Organic activated superfood popcorn, berry superfruit
D NOVA 3
Flavored potato crisps
Ten Acre
D NOVA 4
Activated Superfood Popcorn Tandoori Turmeric
D NOVA 1
wild berry sprouted trail mix
living intentions
C NOVA 1
Special Toffee
Thorntons
NOVA 4
Ten acre, hand cooked flavored potato crisps
Ten Acre
C NOVA 3
Thorntons, an assortment of milk dark and white chocolate
Thorntons, Lbb Imports Llc
NOVA 4
Ten acre, hand cooked potato crisps
Ten Acre
C NOVA 4