Barcode: 7771711000841
Heritage Cocoa Beans
by El Ceibo
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
organic
eu organic
iso 22000
usda organic
haccp
iso 9001
naturland
small producers symbol
hand and hand
iqnet management system
product of bolivia
Categories
Available in
austria, bolivia, chile, france, germany, italy, japan, netherlands, switzerland, united kingdom, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 445.0 kcal |
| Fat | 27.5 g |
| of which saturated | 10.0 g |
| Carbohydrates | 57.5 g |
| of which sugars | 7.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Pasta de cacao orgánico, azúcar, manteca de cacao orgánico, lecitina de soja.
Allergens
soybeans
Additives
e322
e322i
Related Products in Snacks
Chickpea Snacks Habanero Flavored
Biena
D NOVA 3
Milk Chocolate Biscuits
Cadbury Dairy Milk fingers
E NOVA 4 Eco-Score E
Dinkel Mini brezeln
DmBio
E NOVA 3
Soft & Chewy
Kirkland signature
D NOVA 4
Herbatniki o smaku maślanym
Bahlsen,Krakuski
E NOVA 4 Eco-Score D
GENOA SALAME
HILLSHIRE SNACKING
E NOVA 4
Clubs Cracker
Lorenz
D NOVA 3 Eco-Score A
Ptasie Mleczko Waniliowe w Czekoladzie Deserowej
E.Wedel
E NOVA 4
Salam Sibiu
Agricola
D Eco-Score C
Balisto yoberry
Balisto
E NOVA 4 Eco-Score B
Die Gute Bio Schokolade
Plant-for-the-Planet
E NOVA 3 Eco-Score B
BBQ Chips
Legendary
E NOVA 4