Barcode: 5060472691989
Hippeas sweet & smokin’
by Hippeas
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 416.0 kcal |
| Fat | 16.6 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 52.3 g |
| of which sugars | 4.4 g |
| Fiber | 6.0 g |
| Proteins | 15.7 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Chickpea Flour (39%), Quinoa, Tapioca Flour, Sunflower Oil, Sweet and Smokin' Seasoning (10%) (Rice Flour, Sugar, Smoked Sea Salt, Onions, Potassium Chloride (Salt Replacement], Natural Flavouring, Sunflower Oil). Brown Rice Protein.
Related Products in Snacks
Clear value, cookies, white striped chocolate shortbread
Clear Value, Topco Associates Inc.
E NOVA 4
Butter recipe fudge deluxe cake mix, butter recipe fudge
NOVA 4
Sun-dried raisins
Food Club
D NOVA 1
Yellow Deluxe Cake Mix
NOVA 4
Strawberry deluxe cake mix, strawberry
NOVA 4
White deluxe cake mix, white
NOVA 4
Butter recipe yellow deluxe cake mix, butter recipe yellow
NOVA 4
Devil's food deluxe cake mix, devil's food
NOVA 4
Confetti deluxe cake mix, confetti
NOVA 4
Lemon deluxe cake mix, lemon
NOVA 4
Sun-dried raisins
Food Club
D NOVA 1
Sun-dried raisins
Food Club
D NOVA 1