Barcode: 8001630011666
Hipro Pudding
by Danone
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
source of proteins
high proteins
Available in
italy
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 72.0 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 5.9 g |
| of which sugars | 4.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 10.2 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Latte scremato, proteine del latte 8,9%, crema di latte, addensante: adipato E di diamido acetilato; amido modificato, citrato di magnesio, correttore di acidità: fosfato di sodio di cu stabilizzanti: difosfati, trifosfati; colorante: beta-carotene; aroma, edulcorante: sucralosio
Additives
e14xx
e160a
e160ai
e450
e451
e955
Related Products in Desserts
Oreo ice cream with oreo cookie pieces
Oreo
E NOVA 4
Dairy Milk Ice Cream Bar
Cadbury
E NOVA 4
Clotted Cream Ice Cream
Kelly’s
D NOVA 4
Cadbury Boost Ice Cream Sticks
Cadbury
D NOVA 4
Marvellous Ice Creams: Jelly Popping Candy
Cadbury
E NOVA 4
Strawberry trifle
Tesco
C NOVA 4
Yogees
C NOVA 4
creamy vanilla ice cream swirled with smooth milk chocolate
Cadbury
D NOVA 4
Smarties ice cream
Nestlé
D NOVA 4
Push Up Strawberry
Rowntree's
C NOVA 4
Crunchie Blast Stick
Cadbury
D NOVA 4
Creme Egg Ice Cream
Cadbury
E NOVA 4