Barcode: 4006894127409
IQookie
by Lambertz
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
sustainable
fair trade
organic
vegetarian
eu organic
non eu agriculture
sustainable palm oil
vegan
de oko 005
eu agriculture
eu non eu agriculture
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
fairtrade cocoa
roundtable on sustainable palm oil
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 528.0 kcal |
| Fat | 31.4 g |
| of which saturated | 12.8 g |
| Carbohydrates | 47.3 g |
| of which sugars | 29.0 g |
| Fiber | 8.3 g |
| Proteins | 9.8 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Rohrzucker', Palmfett, Kakaomasse¹, 10% Haferflocken 7% Weizenvollkornmehl¹, 6% Kichererbsenmehl¹, 6% Linsenmehl, 6% Sesam', Zucker¹, 3% Haselnüsse¹, 3% goldener Leinsamen Kakaobutter¹, Invertzuckersirup¹, Backtriebmittel: Natriumcarbonate; Zuckerrübensirup¹, Emulgator: Lecithine¹; natürliches Vanille-Aroma¹, Salz.
Allergens
nuts
sesame seeds
Additives
e322
e500
Related Products in Snacks
Suksiboxi
Finlandia Candy
E NOVA 4
Chocolate topped with caramelized rosemary
Goodio
E NOVA 3
Hedelmätutti
Finlandia Candy
E NOVA 4
Pure nacional
Goodio
E NOVA 3
Mint
Goodio
E NOVA 3
Leffa mix original
Finlandia Candy
E NOVA 4
Wild blueberry
Goodio
E NOVA 3
Sea Salt
Goodio
E NOVA 3
Lakritsitaatelipatukka
Foodin
D NOVA 4
Rahkapulla 2 kpl
Hannun 100% Gluteeniton
C NOVA 4
Chocolate topped with gingerbread crumbles
Goodio
E NOVA 3
Craft chocolate Pumpkin Spice
Goodio
E NOVA 3