Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 286.0 kcal |
| Fat | 6.1 g |
| of which saturated | 3.1 g |
| Carbohydrates | 49.0 g |
| of which sugars | 6.1 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Proteins | 10.2 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Enriched wheat flour (wheat flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), water, yellow cornmeal, whole wheat flour, cheddar cheese (pasteurized milk, cheese cultures, salt, enzymes, annatto [color]), powdered cellulose (to prevent caking), honey, contains 2% or less of the following: sugar, buttermilk, potato flakes, whole grain corn, wheat gluten, yeast, whole grain corn flour, salt, soybean oil, vegetable oil (palm, palm kernel), corn syrup solids, dried red bell pepper, dried jalapeno pepper, monoglycerides, dried green onion, natural flavors, maltodextrin, whey, lactic acid, calcium propionate (mold inhibitor), calcium sulfate, cream, whey protein concentrate, soy lecithin, nonfat milk, sodium citrate, disodium phosphate, annatto (color).
Allergens
Additives
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Blackcurrant extra jam
Waitrose
Sweetcorn in water
Waitrose, Essential Waitrose
Plum tomatoes
Waitrose
Bramley apple sauce
Waitrose,Essential Waitrose
Strawberry preserve
Waitrose
Baked beans
Waitrose
Essential baked beans
waitrose
Spaghetti Bolognese
Waitrose
Home ripening plums
Waitrose
Redcurrant jelly
Essential Waitrose,Waitrose
Breadcrumbs
Waitrose, Co op
Baked Beans In Tomato Sauce
Essential Waitrose