Barcode: 0085239120026
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 316.0 kcal |
| Fat | 8.8 g |
| of which saturated | 4.4 g |
| Carbohydrates | 45.6 g |
| of which sugars | 7.0 g |
| Fiber | 1.8 g |
| Proteins | 12.3 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Unbleached bread flour (wheat flour, malted barley flour, niacin, iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), water, cheddar cheese (pasteurized milk, cheese culture, salt, enzymes, annatto color, potato starch and powdered cellulose [to prevent caking], natamycin), jalapenos, sugar, contains less than 2% of: yeast, palm oil, egg yolks, honey, salt, nonfat milk, shortening (hydrogenated soybean oil, water, monoglycerides, propionic acid, and phosphoric acid), eggs, malt (malted barley, wheat flour, dextrose), vinegar, cultured wheat starch, wheat flour, citric acid, ascorbic acid, enzymes.
Allergens
eggs
Additives
e235
e280
e330
e338
e460
e460ii
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Corn Flakes
Vitalia
D NOVA 4
Krisprolls dorés
Pågen
D NOVA 3
Ajvar
C NOVA 3
Silbo White sliced bread
Silbo,Zhito Klas Silbo
C NOVA 4
Mint bar
Vaflini, stokomak
NOVA 4
Coconut bar
Vaflini, stokomak
E NOVA 4
Krisprolls Fibre / Fibres
Pagen
C NOVA 4
Krisprolls petits pains suédois complets
Pågen
C NOVA 3
Rum bar
Vaflini, stokomak
NOVA 4
Organic Hummus Classic
Greenfood
C NOVA 3
Multifruit cocktail
vivaks
Uni Luks rye bread
UNI - LUKS
D NOVA 4