Jalapeno cheddar cornbread crackers
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 433.0 kcal |
| Fat | 11.7 g |
| of which saturated | 5.0 g |
| Carbohydrates | 73.3 g |
| of which sugars | 10.0 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 2.1 g |
Ingredients
Enriched flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), sugar, butter, yellow cornmeal, jalapeno cheese seasoning (salt, sugar,corn maltodextrin, dextrose, cheddar cheese [milk, cheese, bacterial culture, salt, microbial enzyme], onion powder, jalapeno pepper, garlic powder, whey spice [including parsley], green pepper, citric acid, disodium phosphate, extractives of paprika and annatto, natural and artifical flavor, lactic acid, ascorbic acid, silicon dioxide [anti-caking agent), sunflower and/or canola (contains ascorbic acid and rosemary extract for freshness), molasses, ammonium bicarbonate, whey powder, salt, sodium bicarobnate, parsely, natural flavor, monocalcium phosphate, turmeric (color), sodium metabisulfate.
Additives
Related Products in Snacks
Toffe melange
Storck
American Style Cookies
Choco Bistro, Coverna
Skittles tropical standard
Skittles
Feinherb 60%
Lindt
Corny free Nuss-Nougat
Corny, Schwartau
Talitas
Don Satur
CHEESE-LESS thins
every body eat
Haribo Pommes
Haribo
Ferrero Rocher
Ferrero
Kinderschnuller
Haribo
Algen Cracker
Helga
Caramel popcorn
Werther's Original