Barcode: 0048867313123
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 500.0 kcal |
| Fat | 32.1 g |
| of which saturated | 5.4 g |
| Carbohydrates | 53.6 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Yellow stoneground corn, trace of lime, salt, vegetable oil (canola oil and/or soybean oil), water, seasoning: maltodextrin, salt, dextrose, jalapeno pepper, onion powder, torula yeast, autolyzed yeast extract, cottonseed oil (as a processing aid), garlic powder, modified corn starch, spice extractive, extractives of paprika, natural and artificial flavors, not more than 2% calcium silicate added to prevent caking.
Related Products in Snacks
Chips milla tortilla
C NOVA 4
La Fouace de St-Cyprien
Maison Blieux
E NOVA 3
Assortissement de biscuits
D NOVA 4
Echaudés
Maison Blieux
D NOVA 3
Soleil pur beurre
Maison Blieux
E NOVA 3
Bûche glacée sorbet frambroise/litchi
L'Angélys
B NOVA 4
Saveurs des Marais
Saveurs des Marais
C NOVA 4
Sablés duo
Saveurs des Marais
D NOVA 4
Le Duo Chocolat Nature
Saveurs des Marais
D NOVA 4
Spéculoos
Karéléa
C NOVA 4
Pompe à l’huile
Maison Blieux
E NOVA 3
Rissoles aux pruneaux
Maison Blieux
E NOVA 3