Barcode: 8431876283129
Kéfir Arándanos
by Carrefour
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
organic
no colorings
nutriscore
nutriscore grade c
Categories
Available in
spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 94.0 kcal |
| Fat | 4.1 g |
| of which saturated | 2.5 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 9.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.7 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Leche pasteurizada (5% de grasa), arándanos (7%), azúcar, puré de arándanos (2%), proteínas de la leche, leche desnatada en polvo, almidón de maíz, aroma natural, fermentos lácticos (Lactococcus lactis, Lactococcus cremoris, Lactobacillus acidophilus, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus helveticus), levaduras (Debaryomyces hansenii)
Allergens
milk
Related Products in Beverages
Fruit punch
D NOVA 4
Orange drink
D NOVA 4
Tropical punch
Clement Pappas & Co. Inc.
D NOVA 4
Shoprite, soda, cola, cola
Shoprite, Wakefern Food Corporation
E NOVA 4
Juice drink
Clement Pappas & Co. Inc.
D NOVA 4
Natural spring water
B NOVA 1
Clover valley, juice drink, green apple punch
Clover Valley, Clement Pappas & Co. Inc.
D NOVA 4
Pediatric shake balanced nutrition
E NOVA 4
Fruit punch
D NOVA 4
Shoprite, soda, ginger ale
Shoprite, Wakefern Food Corporation
E NOVA 4
Organic Strawberry Lemonade
Grown Right
E NOVA 4
Strawberry lemonade flavored juice cocktail from concentrate, strawberry lemonade
E NOVA 4