Pediatric shake balanced nutrition
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 100.0 kcal |
| Fat | 3.8 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 13.8 g |
| of which sugars | 7.5 g |
| Fiber | 0.4 g |
| Proteins | 2.9 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Water, sugar (sucrose), maltodextrin (corn), milk protein concentrate, high-oleic (safflower or sunflower) oil, canola oil, whey protein concentrate, less than 0.5% of: soy protein isolate, short chain fructo-oligosaccharides (scfos#), natural and artificial flavors, cellulose gel, magnesium phosphate, potassium chloride, potassium citrate, calcium phosphate, calcium carbonate, potassium phosphate, fish (tuna) oil, salt (sodium chloride), cellulose gum, choline chloride, ascorbic acid, soy lecithin, monoglycerides, potassium hydroxide, m-inositol, carrageenan, taurine, ferrous sulfate, vitamin e acetate, l-carnitine, zinc sulfate, calcium pantothenate, niacinamide, manganese sulfate, thiamine hydrochloride, pyridoxine hydrochloride, riboflavin, lutein, copper sulfate, vitamin a palmitate, folic acid, chromium chloride, biotin, potassium iodide, sodium selenite, sodium molybdate, phylloquinone, vitamin d3, cyanocobalamin.
Allergens
Additives
Related Products in Beverages
Sirop de menthe
Plein Sud
Aloe vera king lychee
Okf
Natural mineral water
Saskia
Cola
Freeway, Lidl
Freeway Lemon
Freeway, Lidl
Creme De Cassis
Serenade
Milbona Latte Macchiato
Lidl
Sirop de grenadine
Capt’ain Soif
Cola light
Freeway
Café latte Espresso
Lidl, Milbona, Molkerei Gropper
Capt’ain soif fraise
Lidl Capt’ain Soif Fraise
ijskoffie
milsani