Barcode: 0097729700038
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 462.0 kcal |
| Fat | 34.6 g |
| of which saturated | 23.1 g |
| Carbohydrates | 53.9 g |
| of which sugars | 38.5 g |
| Fiber | 7.7 g |
| Proteins | 7.7 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Dark chocolate (chocolate liquor, sugar, cocoa butter, soy lecithin [an emulsifier], natural vanilla flavor), caramel (tapioca, corn syrup, sugar, nonfat milk, fractionated palm kernel oil, cream, butter (cream, salt), instant coffee, water, salt, soy lecithin, sodium citrate, natural flavor, pectin, vitamin e (mixed tocopherols for added freshness).
Additives
e322
e322i
e331
e440
Related Products in Snacks
Peter's, Solid Milk Chocolate Santa
Nassau Candy Distributors Inc.
E NOVA 4
Mini milk chocolate graham crackers
E NOVA 4
Peppermint cremes
E NOVA 4
Peter's, solid dark chocolate turkey
Peter's
E NOVA 4
Halloween Bloody Bones Candy
Nassau Candy
E NOVA 4
Nancy adams, milk chocolate graham crackers, milk chocolate
E NOVA 4
Peter's, Solid Dark Chocolate Turkey
Nassau Candy Distributors Inc.
E NOVA 4
Nancy adams, dark chocolate sea salt caramels, sea salt caramels
E NOVA 4
Nancy adams, dark chocolate graham crackers
E NOVA 4
Milk Chocolate Caramel Mini Pretzel
Nassau Candy Distributors Inc.
E NOVA 4
Nancy adams, milk chocolate covered caramels
E NOVA 4
Nancy adams, milk chocolate, sea salt caramels
Nancy Adams
E NOVA 4