Barcode: 0072934971145
Lemon Spinach Couscous
by Casbah
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 356.0 kcal |
| Fat | 1.1 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 71.1 g |
| of which sugars | 2.2 g |
| Fiber | 4.4 g |
| Proteins | 13.3 g |
| Salt | 2.3 g |
Ingredients
Couscous (semolina wheat flour), dehydrated vegetables (spinach, onions), sea salt, toasted onion, granulated onion, lemon powder (maltodextrin, citric acid, acacia gum, natural flavors [includes lemon]), orange peel, expellerpressed canola oil, natural flavors with yeast extract, citric acid, spice.
Additives
e330
e414
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
High Protein Fortified Porridge Oats Vanilla
Flahavan's
A NOVA 4 Eco-Score D
Crumpet Thins
Warburtons
E NOVA 4
Paprika Potatoe Chips
Trafo
D NOVA 3
Milzu
C Eco-Score D
Patatas fritas lisas "Risi"
Risi
D NOVA 3 Eco-Score A
Hand cooked chips
Tra'fo
E NOVA 3
American Sandwich - Weizen
Goldähren
C NOVA 3
Kokosnussmilch - Fettreduziert
Aldi,Asia Green Garden,I. Schroeder
C NOVA 4
Basis voor macaroni en spaghetti
Honig
E NOVA 4
Apple Jacks
Kellogg's
E NOVA 4 Eco-Score D
Wavy Potato Chips
San carlo
E NOVA 3 Eco-Score B
Lay's cheese flavor
Lay's
E NOVA 4 Eco-Score B