Barcode: 0072431247491
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 368.0 kcal |
| Fat | 22.7 g |
| of which saturated | 9.8 g |
| Carbohydrates | 36.8 g |
| of which sugars | 22.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.3 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Eggs, butter, sugar, lemon juice, corn starch, carob bean gum, agar, salt and tart shell (flour, sugar, butter, palm oil, eggs, egg yolks, vanilla, salt, corn starch, carob bean gum, agar and water).
Additives
e406
e410
Related Products in Snacks
Deluxe mixed nuts
D NOVA 3
Sea salt pistachios, sea salt
D NOVA 3
Oatmeal Raison Cookies
Gold Emblem
D NOVA 4
Unsalted whole cashews
D NOVA 3
Saltine crackers
D NOVA 4
Gold emblem, root beer barrels candy, root beer
Gold Emblem, Cvs Pharmacy Inc.
C NOVA 4
Raw natural almonds
A NOVA 1
Maple leaf creme cookies
E NOVA 4
Gold emblem licorice bears
Gold Emblem
E NOVA 4
Cookies
E NOVA 4
Greek yogurt pretzels
E NOVA 4
Unsalted mixed nuts
C NOVA 3