Barcode: 3410280000275
Maïs doux croquant SSA - 1/2
by Netto
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
no gmos
grown in france
no added sugar
nutriscore
nutriscore grade a
Categories
plant based foods and beverages
plant based foods
fruits and vegetables based foods
canned foods
cereals and potatoes
seeds
vegetables based foods
canned plant based foods
cereals and their products
canned vegetables
cereal grains
canned cereals
corn
canned corn
sweet corn
canned sweet corn
autres produits
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 109.0 kcal |
| Fat | 1.6 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 12.0 g |
| of which sugars | 6.5 g |
| Fiber | 2.6 g |
| Proteins | 2.4 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Maïs doux en grains sans OGM, eau, sel
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Casoncelli alla carne
Gerola
D NOVA 4
Cafe Vergnano 1882 Granaroma Clasica Box
Caffè Vergnano
NOVA 1
Casoncelli ricotta e spinaci
Gerola
D NOVA 4
Mais Rosso
Polenta Valsugana
A
Polenta Valsugana ai 5 cereali
Polenta Valsugana
B NOVA 1
Sun Dried Tomato Puree with Oil, Herbs and Spices
Gia
E NOVA 3
PASTA DI POMODORI SECCHI
Gia
E NOVA 3
Polenta integrale
Polenta Valsugana
A NOVA 1
Caffè Vergnano granaroma
Caffè Vergnano
B
Casoncelli alla salsiccia
Gerola
D NOVA 4
Garlic puree
Gia
E NOVA 3
Bonomelli Camomilla Solubile Orange & Honey 80g
Bonomelli
E NOVA 4