Barcode: 3256220871167
Maïs doux en grain
by U, U Bio
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
be bio 01
eu agriculture
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 66.0 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 9.0 g |
| of which sugars | 4.0 g |
| Fiber | 2.3 g |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Maïs*, eau, sel marin, antioxydant : acide ascorbique, acidifiant : acide citrique. *ingrédient issu de l'agriculture biologique.
Additives
e300
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Hokkien Wheat Based Noodles
B NOVA 3
Coles Bran Flakes with sultanas
Coles
C NOVA 3
Quick Oats
Coles
High Fibre Bran
Coles
B NOVA 3
Wholemeal Loaf
Coles
A NOVA 4
Rolled Oats
Coles
A NOVA 1
Mixed Seed lower carb bread
Coles
A NOVA 4
Strawberry Jam
Coles
D NOVA 4
Finest 7 Seed and Grain Vienna
Coles
NOVA 3
Raw peanuts skin on
Coles
D NOVA 1
sweet juicy peach slices
Coles
A NOVA 1
Plain pizza base
Coles kitchen
B NOVA 3