Barcode: 0568420005208
Maïs tendre
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
fruits et legumes de france
nutriscore
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 107.0 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 19.0 g |
| of which sugars | 3.4 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 2.8 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Maïs doux en grains, eau, sucre, sel.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Frieda's, Baby Green Artichokes
Frieda's Inc.
A
Blood orange infused extra virgin olive oil
Tacoma Boys, S. F. Firehouse Station 1 Inc
C NOVA 2
pita bread
C NOVA 4
Wonton wrappers
C NOVA 4
Organic edamame
A NOVA 1
Tofu rella
Tree Of Life Inc.
C NOVA 4
Tropical Fruit Salad
Sainsbury's, Sainsburys
NOVA 1
Cape gooseberries
Whole cashews
Trader Joe's
B NOVA 3
Sweet tamarind
Friedas
D NOVA 1
Garden Peas
Stamford Street Co, Sainsbury's
A NOVA 1
Haricots mélangés
Bernardo
B NOVA 3