Barcode: 4018852026150
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 110.0 kcal |
| Fat | 3.0 g |
| of which saturated | 0.9 g |
| Carbohydrates | 16.8 g |
| of which sugars | 9.9 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 3.8 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
_Molkenerzeugnis_, _Weizengrieß_, 18% _Magermilchpulver_, pflanzliche Öle (Sonnenblumenöl, Rapsöl, Kokosöl), 8% Kekse (_Weizenmehl_, _Molkenerzeugnis_, _Butter_, _Weizenstärke_), Calciumcarbonat, Eisendiphosphat, Vitaminmischung (Vitamin C, Vitamin E, Vitamin B, Vitamin A, Vitamin D), Kaliumjodat.
Related Products in Baby Foods
Fincarré
Beech-Nut
NOVA 1
MTR DOSA
MTR
NOVA 3
Nestle NAN Excellapro
Nestlé
NOVA 4
Lactogen 1
Nestle
NOVA 4
Aptamil profutura kindermilch 2+ 800g
Aptamil, Profutura
NOVA 4
Pedia sure gold premium chocolate
Abott Nutrition
NOVA 4
Milupa Milumil Kindermilch 1+ 800g (2 x 400 g) Vorratspack
Milupa, Milumil
NOVA 4
NAN Optipro 2
Nestle
NOVA 4
Aptamil Gold Stage 3 Follow-up Formula Powder (From 12 Months Onwards)
Aptamil
NOVA 4
Pediasure Vanilla
Pediasure
NOVA 4
Aptamil profutura kindermilch 1+ 800g
Aptamil, Profutura
NOVA 4
Similac Plus
Abbott
NOVA 4