Barcode: 22067418
Milchreis Schoko
by Penny
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade b
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 115.0 kcal |
| Fat | 2.4 g |
| of which saturated | 1.6 g |
| Carbohydrates | 19.9 g |
| of which sugars | 11.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Vollmilch, Buttermilch, Wasser, Reis 8,2%, Zucker, Schokoladenpulver (Zucker, Kakao), Schokolade*, Stärke, Verdickungsmittel (Carrageen), natürliches Vanillearoma, Speisesalz. Kann Spuren von glutenhaltigem Getreide, Ei und Soja enthalten.
Allergens
milk
Additives
e407
Related Products in Desserts
Baskin Robbins, Strawberry Cheesecake Ice Cream, 2.5 Oz Scoop
Baskin Robbins
E
STR B/RIBBON /CRM VANILLA 2L
E NOVA 4
Baskin Robbins, Chocolate Fudge Ice Cream, 2.5 Oz Scoop
Baskin Robbins
E
TGI Friday's, Brownie Obsession, Half
TGI Friday's
E
Crème glacée rhum avec raisins macérés au rhum
Brake
D NOVA 4
Bûchettes pralinées
leclerc
E NOVA 4
Crème glacée Tatin
Toupargel
D NOVA 4
Casey's General Store, Sandwich Cookie
Casey's General Store
E
Crème glacée caramel beurre salé
Toupargel
D NOVA 4
Sorbet poire williams
Jean Francois Tours
NOVA 3
Red Lobster, Triple Chocolate Brownie A La Mode
Red Lobster
E
Crème Glacée Café
Toupargel
D NOVA 4