Barcode: 0023933652030
Milwaukee Rye Bread
by Dierbergs
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
green dot
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 229.0 kcal |
| Fat | 1.8 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 45.9 g |
| of which sugars | 1.8 g |
| Fiber | 3.5 g |
| Proteins | 8.8 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Wheat flour, malted barley flour, water, organic whole rye flour, yeast, caramelized sugars, sea salt, sugar, vital wheat gluten, caraway seeds, canola oil, cultured wheat flour (wheat flour, citric acid), enriched flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), enzymes, dried malt.
Additives
e330
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Dark Choco Overnight Oats
Yumi Bio Sante Inc
B Eco-Score B
Cheese & Onion Pasty
Ginsters
D NOVA 3 Eco-Score D
Arroz redondo tradicional 125g
Brillante,Herba Ricemills
B NOVA 4 Eco-Score B
Klassik Baguette
Edeka, Edeka Herzstücke
C NOVA 3
Good Old Fashioned Bread
Captain John Derst's
D NOVA 4
Pioneer rolls
Franz
C NOVA 4 Eco-Score B
patatas snack day sabor jamon
Snack Day
D NOVA 4 Eco-Score B
Masa para empanadillas y postres
Buitoni,Nestlé
C NOVA 3
Pan Maispaniermehl
P.A.N.,Alimentos Polar
A Eco-Score A
Overnight Chia & Oat Sachets Cacao & Hazelnut
Carman's
NOVA 3 Eco-Score B
Steinofen Brötchen kernig
K Favourites, Kaufland
B NOVA 4
Toasts gourmands flocons d'avoine graines
Franprix
C NOVA 4 Eco-Score A