Barcode: 3222475307843
Nectar Pomme
by Casino
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
non eu agriculture
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
fsc
fsc mix
packaged in france
ab agriculture biologique
fsc c014047
au sucre de canne
info tri point vert
teneur en fruits 50 minimum
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 46.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 10.8 g |
| of which sugars | 10.2 g |
| Fiber | 0.1 g |
| Proteins | 0.6 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Jus de pomme** - eau - sucre de canne** - acidifiant : acide citrique. **Issus de l'agriculture biologique.
Additives
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Extra Virgin Olive Oil
SimplyNature
B NOVA 2
Organic Almond milk
Aldi,Friendly Farms
NOVA 4
Sweetened multi-grain cereal
E NOVA 4
Organic quick cook brown rice
Simply Nature
B NOVA 1
100% pure coconut water tropical hydration
Nature's Nectar, Aldi-Benner Company
B NOVA 1
Apple oatmeal cookie dough
Aldi-Benner Company
E NOVA 4
Apple & Almond Honey Granola
Millville
C NOVA 4
Multigrain bread
A NOVA 4
Whole wheat pita bread, whole wheat
A NOVA 4
Meat free breaded soy protein chickenless tenders
Aldi
B NOVA 4
Organic white rice
B NOVA 1
Smoothie
Nature's Nectar, Aldi-Benner Company
D NOVA 4