Barcode: 8413585015505
Nectar pressec
by BonÀrea
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
green dot
with sweeteners
Categories
Available in
spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 26.0 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 5.5 g |
| of which sugars | 4.6 g |
| Fiber | 0.1 g |
| Proteins | 0.4 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
puré de melocotón (50%), agua, aroma de melocotón, acidulante (ácido cítrico), antioxidante (ácido ascórbico) y edulcorantes (ciclamato sódico y sucralosa)
Additives
e300
e330
e952
e955
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Applesauce
Tops
A NOVA 1
Tropical fruit in light syrup
B NOVA 4
Pineapple tidbits in pineapple juice from concentrate
C NOVA 1
Applesauce
Tops
B NOVA 3
Applesauce
Tops
B NOVA 4
Applesauce
Tops
B NOVA 3
Unpeeled apricot halves in heavy syrup
C NOVA 3
Yellow cling diced peaches in light syrup
C NOVA 4
Mandarin orange segments in light syrup
C NOVA 3
Applesauce, strawberry
Tops
B NOVA 4
Mixed fruit
B NOVA 4
Applesauce
Tops
A NOVA 1