Barcode: 00774147
Olive Tapenade Spread
by Trader Joe's
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 286.0 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 7.1 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 7.1 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 2.4 g |
Ingredients
Kalamata, black and green greek olives, extra virgin olive oil, salt, red peppers, capers, garlic, wine vinegar (contains sulfites), spices.
Related Products in Spreads
Vivella
D NOVA 4
Poivronnade
Maison Malartre
B NOVA 3
Tartinable de thon blanc, haricots et curry bio
Les bons moments
A NOVA 3
Tartinable au saumon et lentilles corail bio
La Sablaise
A NOVA 3
Délice de tomates séchées
U, U Saveurs
C NOVA 3
Spread
Monoprix
E NOVA 3
Tapenade noire
L'Apéro du Poissonnier
D NOVA 3
TAPENADE gourmet
Le Traiteur Gourmet
E NOVA 3
Secret de chef
D
Tapenade d'olives noires
Aspasia, Le Traiteur Gourmet
D NOVA 3
Vivella Demi-Sel
E NOVA 4
Les minis tartinades
DAUNAT
C NOVA 4