Barcode: 00444088
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 466.0 kcal |
| Fat | 16.6 g |
| of which saturated | 7.2 g |
| Carbohydrates | 64.2 g |
| of which sugars | 3.1 g |
| Fiber | 4.7 g |
| Proteins | 12.7 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
Wheat Flour, Green Olive Paste (16%) (Green Olives, Salt, Capers, Sunflower Oil, Garlic, Basil, Black Pepper, Oregano, Fennel, Acidity Regulators: Lactic Acid, Citric Acid, Ascorbic Acid), Butter (Cows' Milk) (12%), Yeast, Extra Virgin Olive Oil (4%), Skimmed Cows' Milk Powder, Black Olive Paste (1%) (Black Olives, Salt, Caper, Sunflower Oil, Garlic, Basil, Black Pepper, Oregano, Fennel, Acidity Regulator: Lactic Acid), Barley Malt Extract, Salt, Acerola Powder, Cassava Starch, Cocoa Powder.
Allergens
gluten
milk
Additives
e270
e300
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
new roots vegan creamery
new roots
B NOVA 3
Soupe de courge
Manor Food
D NOVA 4
La Raclette Vegan
new roots
E NOVA 4
Free the cow Spread
new roots
C NOVA 3
Raspberry
new roots
B NOVA 4
Le Grilled Nature
new roots
E NOVA 4
Yuzu Soda
Mineralquellen 8887 Mels
C NOVA 4
Black Pepper
new roots
D NOVA 3
La Fondue Vegan
new roots
D
Free the cow spread
New roots
C NOVA 3
Stracciatella
new roots
A NOVA 3
New roots vegan creamery vanilla
New roots