Barcode: 0059161351070
Olympic plain Yogurt 2%
by Olympic
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
no preservatives
no gelatin
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 57.1 kcal |
| Fat | 2.0 g |
| of which saturated | 1.1 g |
| Carbohydrates | 3.4 g |
| of which sugars | 3.4 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
PARTLY SKIMMED MILK, SKIM MILK POWDER, BACTERIAL CULTURES.
Allergens
milk
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Dole Energy Delight drink
Dole
C NOVA 4
Blood Pressure
Prince of Peace
Milk free almond drink by sainsbury's
By sainsbury's
B NOVA 4
Chocolate Flavored All-In-One Shake Drink Mix, Chocolate
D NOVA 4
Oat drink
C NOVA 4
Pressed pinapple, apple, peach & passion fruit juice
M & S
C NOVA 1
Original
Pringles
NOVA 4
Organic Lemonade
Trader Joe's
NOVA 4
Wiggles Gels - Orange
Dole
E NOVA 4
Pineapple Mango Juice
Dole
E NOVA 1
Chocolate Flavored Protein & Greens Drink Mix, Chocolate
E NOVA 4
Soya Drink Milk Free by Sainsbury's
By sainsbury's
B NOVA 4