Barcode: 0052603065030
Organic Almond Milk Unsweetened imp
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no gluten
organic
no gmos
usda organic
vegan
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 16.7 kcal |
| Fat | 1.3 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.8 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.4 g |
| Proteins | 0.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
WATER, ORGANIC GROUND ALMONDS, CONTAINS 1% OR LESS OF: GELLAN GUM, ORGANIC NATURAL FLAVOR, ORGANIC RICE STARCH, ORGANIC VANILLA EXTRACT, SEA SALT, VITAMIN D2, XANTHAN GUM.
Allergens
nuts
Additives
e415
e418
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Jus de pomme, orange, fraise
Chef Select, Lidl, Solevita
C NOVA 1
Ruby Racer
Lidl
NOVA 1
BioHafer ohne Zuckerzusatz
Vemondo
C NOVA 3
Negromaro Salento igp
NOVA 3
Perlembourg
Lidl
C NOVA 4
Deluxe cloudy lemonade
Lidl
Frutta e verdure
Lidl,Solevita
E
Drink!! con Azúcar de Caña Natural
Milbona
E NOVA 3
Pur Jus Pomme Mangue
Lidl, Solevita
C NOVA 1
Apfel Mango Spinat Avocado Banane
Fruit Industry Production
E NOVA 1
Apple, Mango, Spinach & Avocado Smoothie
Chef Select
D NOVA 1
Eiskaffee
Bellaroma
E NOVA 4