Barcode: 0850475006089
Organic frosting
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 625.0 kcal |
| Fat | 50.0 g |
| of which saturated | 20.8 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 50.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Organic powdered sugar, organic palm fruit oil*, peppermint pieces, sugar, rice syrup, pure peppermint oil, natural color (red cabbage extract, purple carrot juice), organic tapioca, organic coconut oil, vanilla extract, sea salt
Related Products in Baking Decorations
Milk caramel spread
E NOVA 4
Edible chocolate candle
xoc & chic
E NOVA 4
Cajeta
D NOVA 4
Dark Chocolate Flakes
Koninklijke De Ruijter B.V.
E NOVA 4
Chamoy candy pulp with chile for fruits & snacks
C NOVA 4
Kiwi Topping
Felchlin
D NOVA 4
Baltas glajus
Dr. Oetker
E NOVA 4
Dulce De Leche
Annabella
E NOVA 1
Mabuhay, Coconut Gel In Syrup
Mofels Food Int'L. Corp.
C NOVA 3
Chocolate Flakes Dark
De Ruijter, Heinz
E NOVA 4
De ruijter, fruit sprinkles
De Ruijter
E NOVA 3
Cacao
Wawel
D NOVA 1