Barcode: 0070038640851
Organic Grape Fruit Spread
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 211.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 52.6 g |
| of which sugars | 52.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Dried sugar cane syrup*, grape puree*, water, contains 2% or less of: lemon juice concentrate*, fruit pectin.
Additives
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Organic Low Sodium Black Beans
Simply Balanced
A NOVA 3
Organic Baked Beans
Simply Balanced
B NOVA 4
Organic 100% Carrot Puree
Simply Balanced, Target Corporation
A NOVA 1
Shaved brussels sprouts
A NOVA 1
Organic garbanzo beans
Simply Balanced
A NOVA 3
Organic low sodium cannellini beans
Simply Balanced
A NOVA 3
Organic Low Sodium Kidney Beans
Simply Balanced, Target Corporation
A NOVA 3
100% spinach puree
Simply Balanced, Target Corporation
A NOVA 1
Broccoli cuts
Good & Gather
NOVA 1
Organic three-bean blend
Simply Balanced
A NOVA 3
Organic Squash Puree
Target Stores
A NOVA 1
Almonds
Archer Farms, Target Stores
D NOVA 4