Barcode: 0049022024953
Organic kettle style popcorn
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 536.0 kcal |
| Fat | 32.1 g |
| of which saturated | 1.8 g |
| Carbohydrates | 57.1 g |
| of which sugars | 17.9 g |
| Fiber | 7.1 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Organic popcorn, organic expeller pressed sunflower and/or safflower oil, organic cane sugar, sea salt.
Related Products in Snacks
Raspberry filled chocolate donuts
E NOVA 4
Creme pie cookie pieces
E NOVA 4
Old fashioned donut holes
E NOVA 4
Gluten Free Muffins
Franz
D NOVA 4
Veggie Chips
The Real Deal
B NOVA 3
Old Fashioned Donuts
Franz
E NOVA 4
Unicorn Donuts
Franz
E NOVA 4
The real deal, snack mix, chili lime
The Real Deal
E NOVA 4
Mini muffins, chocolate chip
E NOVA 4
Muffins
Franz
E NOVA 4
Veggie chips
Keystone Food Products Inc.
D NOVA 4
Butterhorns
E NOVA 4