Barcode: 0099482447540
Organic Light Mayo
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
usda organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.0 kcal |
| Fat | 33.3 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
Filtered water, organic expeller pressed canola oil, organic egg yolks, organic whole eggs, organic cornstarch, organic sugar, organic distilled vinegar, lactic acid, organic mustard flour, salt, organic lemon juice concentrate, natural flavor, organic garlic powder, organic onion powder, xanthan gum, organic paprika.
Allergens
eggs
mustard
Additives
e270
e415
Related Products in Condiments
Crema a Base Di Aceto Balsamico Di Modena Igp E Tartufo
GIUSTI
NOVA 4
Aceto balsamico di modena igp
NOVA 2
Salsa cacio e pepe
Santori & Schilirò, Santori E.
D NOVA 4
Salsa
IN's, Il bongustaio, La Ruffano
D NOVA 4
pesto alla siciliana
magrini
E NOVA 3
Balsamic vinegar
D NOVA 1
Spray leggero
Fratelli Mantova
E
Pesto alla genovese
La Ruffano
E NOVA 4
Huile d'olive vierge extra au piment
Aromi D'Italia
C NOVA 2
Aceto Balsamico di Modena IGP
Fattorie Giacobazzi
NOVA 4
Balsamico Glaze
Acétone balsamico
Fattorie Giacobazzi
NOVA 4