Barcode: 0065670318596
Organic macaroni & cheese dinner
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 371.0 kcal |
| Fat | 2.9 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 71.4 g |
| of which sugars | 5.7 g |
| Fiber | 2.9 g |
| Proteins | 12.9 g |
| Salt | 1.9 g |
Ingredients
Organic macaroni product (organic durum wheat semolina flour), organic flour, organic cheddar cheese (pasteurized organic milk, salt, cheese cultures, enzymes), organic wheat starch, salt, organic whey, natural flavors, citric acid, vegetable color (extract of annatto).
Additives
e160b
e330
Related Products in Meals
Ready To Eat Rice
A NOVA 3
Gluten-free cauliflower macaroni & cheese dinner, macaroni & cheese
D NOVA 4
Paradise Spring Roll Salmon, Tuna, Carrot, Cucumber, Lettuce Wrapped In Rice Paper. Served With A Sweet Chili Sauce., Paradise Spring Roll
Sushi
C NOVA 4
Organic shells & white cheddar
C NOVA 4
Ready-To-Eat Meal Pad Thai
Miracle Noodle, Miracle Noodle Kitchen
C NOVA 4
Lemon zest + herb oven-roasted wild alaskan salmon slices, lemon zest + herb
D NOVA 3
Yuba Nooles (spicy)
Hodo Soy
A NOVA 3
Organic macaroni & cheese dinner
D NOVA 4
Ready Meal Spaghetti Marinara
Miracle Noodle
B NOVA 3
Ready-To-Eat Meal Green Curry
Miracle Noodle
C NOVA 3
Ready-To-Eat Meal Japanese Curry Noodles
Miracle Noodle
B NOVA 3
Vegan spaghetti bolognese shirataki konjac spaghetti with authentic italian tomato sauce and jackfruit ready-to-eat meal, vegan spaghetti bolognese
B NOVA 3