Barcode: 0810021700021
organic Mango puree
by Pumpkin tree
Processing
NOVA 4
Labels
organic
no gmos
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 70.7 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 16.2 g |
| of which sugars | 11.1 g |
| Fiber | 3.0 g |
| Proteins | 1.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Organic Mango Puree, Organic Oat Fiber, Organic Flax Seed, Organic Chia, Organic Orange Juice, Organic Lemon Juice Concentrate.
Related Products in Baby Foods
Organic® Infant Powder Formula with Iron
Earth's Best
NOVA 4
Peas Organic Baby Food
Earth's Best
NOVA 1
Sweet Potato Banana + Oat
Earth's Best
NOVA 1
Melty Hoops Strawberries + Mangoes
Little Organics
NOVA 3
Organic Mac+Cheese with Veggies
Earth's Best
NOVA 3
Lentil and chickpea dhal
Sainsbury's,little ones
NOVA 4
Crunchy Sticks
Earth's Best
NOVA 3
organic simply prune
Sainsbury’s Little Ones
NOVA 1
Organic Melty Hoops Spring Veggies
Organic
NOVA 3
Apples Stage 2
Earth's Best Organic
NOVA 1
Bananas
Earth's Best
NOVA 1
Banana Blueberry & Oat
Earth's Best
NOVA 1