Barcode: 5032722313095
Organic Maple Agave Syrup
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 2
Labels
organic
organic food federation
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 301.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 75.0 g |
| of which sugars | 73.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Agave Syrup (80%), Maple Syrup (20%).
Related Products in Sweeteners
JAGGERY POWDER
Parry's
E NOVA 2 Eco-Score C
Pouce sucre poudre sachet
Carrefour, Pouce
E NOVA 2 Eco-Score A
vanilla bean syrup
torani
A NOVA 4
Fancy Molasses
Crosby's, Crosby's Molasses
D Eco-Score C
Puderzucker bio
Nordzucker Sweet Family, sweet Family
E NOVA 2
Sucre glace pot
Albius
E NOVA 2 Eco-Score A
Raw Organic Date Sweetener
Date Sugar Co.
NOVA 1
MAPLE SYRUP
KIRKLAND signature
E NOVA 2 Eco-Score B
Lite Syrup
Pearl Milling Company
C NOVA 4
Pure Maple Syrup
Private Selection
E NOVA 2 Eco-Score A
Original Syrup
Great Value
E NOVA 4
Classic Cinnamon Syrup
Davinci, Da Vinci Fine Chocolates Ltd.
D NOVA 4