Barcode: 5032722318533
Organic mayonnaise classic
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 737.0 kcal |
| Fat | 79.0 g |
| of which saturated | 9.1 g |
| Carbohydrates | 4.3 g |
| of which sugars | 4.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.3 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Sunflower Oil* (77%), Egg Yolk* (8%), Vinegar*, Wheat Syrup (gluten free)*, Water, Mustard Seeds (yellow)*, Citric Acid (acidity regulator), Sea Salt, Agave Syrup*, White Pepper*, Xanthan Gum (thickener), Fennel*, Coriander Seeds* * = Certified Organic Ingredients For allergens see ingredients in bold.
Additives
e330
e415
Related Products in Condiments
Rendang Paste
Marks & Spencer
C NOVA 4
Herby Greek Feta Dip
M&S
D
M&S -FOOD- TIKKA PASTE
Marks & Spencer
C NOVA 4
Calabrian chilli & wild fennel ragu stir-in pasta sauce
Marks & Spencer
B NOVA 3
Classic Tomato EVERYTHING sauce
Marks & Spencer
A NOVA 3
Coronation sauce
Marks & Spencer
D NOVA 4
Hoisin sauce
E NOVA 4
Jerk Paste
Black Farmer
C
Chimichurri
m&s food
D
Classic tomato everything sauce
Marks & Spencer
C NOVA 3
Oyster Sauce
M&S
E NOVA 3
thai red curry paste
Marks & Spencer
D